İnternet girişimciliği

İnternet girişimciliği

Sene 2010, İstanbul'da üniversite öğrencisiyim.

İlk sene baktım ki okul harici çok fazla boş vaktim kalıyor, part-time bir işe girme kararı aldım. Daha önce birkaç ufak girişimim haricinde özel bir işte hiç çalışmadım ama her şeyin bir ilki vardır düşüncesiyle bir yandan da bu deneyimi kazanmak istiyorum. Ayırt etmeksizin her karşıma çıkan işe başvuruyorum ancak iş başvurusuna beraber gittiğim bütün arkadaşlarım işe alınıyor, bana bir Allah'ın kulu geri dönmüyor. O sıralar ailemin durumu da biraz sıkıntılı, bekle bekle bir tane olumlu dönüş yok. Baktım ki böyle olmayacak kendim bir şeyler yapmalıyım dedim. İyi güzelde hangi deneyimle, hangi sermaye ile?

En kısa sürede çok fazla tecrübe ve sermaye gerektirmeyen girişim arayışlarına başladım. Bu doğrultuda aklıma en çok yatan e-ticaret oldu. Yeni popüler olduğu zamanlardı, fazlasıyla ilgimi çekti ve denemem gerektiğini düşündüm. Halbuki e-ticaret ciddi bir altyapı, stok ve operasyon gücü gerektiriyormuş, bu da kafi miktarda tecrübe ve iyi miktarda maliyet demek oluyormuş. Sonradan anladım ki göründüğü gibi kolay bir iş değil ama başka alternatifim de olmayınca mecburen bu konu üzerine yoğunlaştım. Bunları işin içine girdikten sonra öğrendim.Bu işi yapmaya kesin karar verdiğimde kafamda 3 deli soru vardı.

1) Ne satacağım?

İnternet alışverişlerinde en çok satan ürünleri araştırdığımda giyim ve teknoloji ürünleri ilk sıralardaydı. Bu sektörlerde ise ciddi stok ve operasyon gücüne sahip güçlü firmalar vardı ve onlarla rekabet etmek imkansızdı. Bu işe girme nedenim sermayesiz olmaktı o zaman daha ucuz bir şeyler bulmalıydım. İnternette çok fazla satılmayan, insanların çarşı pazarda bulma ihtimali düşük olan ürünler derken çok fonksiyonel ve bir o kadar da saçma olan ilginç ürünlerin doğru bir seçim olabileceğini düşündüm. İlerleyen süreçte hediyelik ürünleri de listeme ekledim.


2) Nasıl yapacağım ?

E-ticaret sitesi kurmak için gerekli olan maliyete sahip olmadığımın farkına varmak çok uzun sürmedi. Ayrıca profesyonel bir hizmet ve altyapısal prosedürler ile başa çıkamayacağımı düşündüğüm için işi sanal AVM'ler ile çözüm yoluna gittim. Belirli bir kira ve satış başına komisyon karşılığında önce Gittigidiyor'da sonra Sanalpazar'da dükkan açtım. O zamanlarda n11'ler falan yoktu.


3) Nereden başlayacağım ?

İlgimi çeken farklı bulduğum ürünlerden bir liste yaptım ama ürünleri alıp stoklu çalışacak imkanım yoktu. Bende önce sattım, sonra aldım. İlk başlarda çok fazla talep gelmiyordu. Ürün satılınca ben sipariş veriyor 1-2 iş gününde bana ulaşmasını bekliyordum. Bana ulaşır ulaşmaz alıcıya kargo yapıyordum. Ticaretimi bu şekilde yapabiliyordum ama gecikme kaynaklı müşteri şikayetleri satışla doğru orantılı olarak artmaya başladı. Sorun ürün aldığım yerlerden ziyade kargo kaynaklı oluyordu. Kırılmalar, gecikmeler işin en can sıkıcı kısmıydı. Olumsuz müşteri yorumlarının işimi etkileyeceğini düşünerek zamanla kazandığımı stoğa yatırdım. Kısa süre sonra odam hayatımda ilk defa gördüğüm ve ne işe yaradığını bir türlü anlayamadığım ürünler ile dolmuştu. Annemin öğrenci evime ziyarete geldiğindeki şaşkınlığını hiç unutamıyorum "oğlum bunlar ne böyle evi depoya çevirmişsin, biz seni okumaya yolladık sanıyorum"

Bir yıl içinde e-ticareti farklı platformlara da taşıyarak toplam sanal mağazamı üçe çıkarmıştım. Ardından kendi web sitemi açtım. İşler büyümüştü kontrolünü sağlamakta zorlanıyordum. Kargo işine yetişemediğim için bu işi part-time bir arkadaşıma verdim. İşin devam edebilmesi için şirketleşme gerekiyordu. Ticaret ile ilgisi olmayan serbest piyasa, ağır vergi yükü, bir türlü çözülmeyen kargo sorunları gibi internet ticaretinin geleneksel sorunlarından ve okula vakit ayıramadan gibi kişisel sebeplerden dolayı bu işi noktaladım.

Zorlukları olsa da güzel bir deneyim yaşadığımı söyleyebilirim. Bugüne kadar internete olan ilgimi hiç kaybetmedim, ilerleyen süreçte UNIgenc ile üniversite öğrencilerine özel sosyal ağ, Atom Karınca ile e-ticaret, Sonradan Gurmeyiz ile cafe restaurant rehberi, Bolu Kariyer ile kariyer ve iş ilanları sitesi, Medya Uzmanım ile sosyal medya ve marka danışmanlığına kadar bir çok internet girişiminde bulundum. Kim bilir belki ilerleyen sürede yeni girişimlerde de yer alırım...

 


Hasan ACAR | Kişisel Web Sitesi

YORUMLAR

    Bu konuya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...

YORUM YAZ