Çiftlik Bank Güvenilir mi?

Çiftlik Bank Güvenilir mi?

Geçmişte yaşanan titan ve saadet zinciri furyasından sonra ülkemizin bu kadar ön yargılı olduğu bir konuda Çiftlik Bank nasıl oldu da insanların güvendiğini ve ciddi miktarlarda yatırım yaptığı bir oyun haline geldi? Kamuoyunun asıl merak ettiği ise şirketin güvenilirliği ve sürekliliği !

2016 yılında tanıştığımız Çiftlik Bank, kurucusu Mehmet Aydın'ın ifadesiyle bir senenin sonunda 300 bin üyeye ulaştı. Resmi olmayan rakamlara göre 700 Milyon TL gibi bir yatırım topladı. Şirket öyle hızlı büyüdü ki insanların ilgisini çektiği kadar, bazı kesimlerinde tepkisini çekti. 

Çiftlik Bank ile ilgili şuanda çok fazla haber yapılıyor. Hangisi doğru hangisi yanlış anlamak gerçekten zor. Bu ortamda firmanın, gelen şikayetlerden mi yoksa kendi daveti sonrasında mı bakanlık incelemesine girmiş olduğunu bilemiyoruz. Ancak şimdiye kadar yapılan tüm haberlerin gerçek dışı olduğunu ve karalama amaçlı yapıldığını savunan Çiftlik Bank, bazı medya kuruluşlarına karşı dava açmış durumda. Bu denetimlerin ve mahkemenin sonuçlarını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Kıbrıs merkezli bir şirket olduğu iddia edilen Çiftlik Bank, yurt dışındaki ve Türkiye'de ki şirkete ait tüm vergi kaydı, ticari sicil kaydı, oda kaydı gibi resmi evraklarını web sitesinde yayınlamaktan çekinmiyor ancak yine de şirketin Kıbrıs'ta kurulması insanların kafasında soru işareti yaratıyor! Son zamanda yapılan haberlerde, şirketin iddia edilenin aksine tüm arsaları Mehmet Aydın'ın kendi adına değil şirket adına aldığını ve resmi evraklarını da web sitesinde yayınladığını görebiliyoruz.

Firmanın tüm resmi evraklarına web sitesinden ulaşabilirsiniz. https://www.ciftlikbank.com/document.php?lan=tr

Ülkemizin kanayan yaralarından biri olan hayvancılık ile ilgili yatırımlar yapan şirket şuanda beş farklı şehirde altı tesis kurdu. Tekirdağ - Saray'da süt çiftliği, Kırklareli - Lüleburgaz'da et ve süt işleme tesisi, Bursa - Karacabey'de bal üretim tesisi, Bursa - İnegöl'de süt ve besi çiftliği, Manisa - Akhisar'da yumurta çiftliği, Sakarya - Taraklı'da mavi yumurta çiftliklerini faaliyete geçirdi. Altmışa yakın şarküterisi bulunan Çiftlik Bank, yakın zamanda Konya'da Türkiye'nin ve Avrupa'nın en büyük süt ve besi tesisini kurmaya hazırlanıyor. Oyunun sadece sanal hayvanlardan ibaret olmadığını bu denli büyük ve önemli yatırımlardan görebiliyoruz. Çiftlik Bankı diğer sistem ve oyunlardan ayıran en büyük özelliği ise gerçek ile entegre edilmiş olması. 

Mehmet Aydın ve ekibi hayvancılığı madem bu kadar iyi biliyorlar neden yatırımcıya ihtiyaçları var, kredi çekip kendileri yapsalar küçük yatırımcılara bu kadar kâr dağıtmak zorunda kalmazlar diye düşünüyor olabilirsiniz. Mehmet Aydın Fame Game şirketini 10 bin TL sermaye ile kurdu, şuanda şirket sermayesini 200 Milyon TL'ye çıkardı. Demek istiyorum ki bu genç girişimcilerin bu sistem haricinde bu ölçüde yatırımı finanse etmesi imkansız. Dolayısıyla şirketin özellikle şu aşamada yatırımcıya ihtiyacı var. Ne zamana kadar? Mehmet Aydın'ın söylemiyle oyun 4-5 yıl daha devam edecek yani iki tarafında birbirine bu süre içerisinde maddi ve manevi ihtiyacı var. Peki şirketin CEO'su oyuna neden 4-5 yıl süre biçiyor? 5 yıl sonunda binlerce küçük yatırımcıya gerek kalmadan şirket kendi finansmanını ve döngüsünü sağlamış olacaktır. İşler yolunda giderse bu süre sonunda şirket halka arz edilme noktasına gelmiş, borsaya açılan, hayvancılık sektöründe çığır açmış bir marka olma yolunda önemli yol kat etmiş olacaktır.

Yatırımcılarına ortalama olarak bire iki kazandıran oyunun bu aşamaya gelmesi ve sürdürülebilirliği sağlaması için en azından şirketin bire üç kazanç sağlaması gerekmektedir. Peki bunu nasıl yapabilirler?

- Kredi kullanmadan havuzda biriken nakit paranın gücüyle ciddi bir finans geliri elde edebilirler,

- Arsa, hayvan, araç vb. demirbaşları nakit gücüyle daha uyguna alabilir,

- Kendi kurduğu bayi ağı sayesinde büyük cirolara ulaşabilirler,

- Konu hayvancılık olduğu için devlet desteği alabilirler.

- Saadet zincirindeki gibi yatırımcıların birbirinden kazanç sağlayacağı bir sistemi engellemek için referans gelirlerini kaldırdılar,

- Sürekliliği sağlamak için titan sistemi gibi fahiş oranlarda kazanç vaad etmeyi engelleyebilirler,

- Oyundaki kazancınızın %5'ini keserek gümüş paraya dönüştürdüğü için kendi içinde bir döngü sağlıyorlar,

- Oyundaki ambarları altın kullanarak yükseltilmesinden ekstra gelir elde ediyorlar,

- Oyunu düzenli oynamadığınız takdirde, üretiminiz ve kazancınız duruyor. 1 yıl sonunda tüm kullanıcılarda %5 - 20 arasında oyuncular açısından kayıp, şirket açısından kazanç olacağını düşünüyorum,

Tüm bu dahili ve harici ihtimallerin gerçekleşmesi durumunda Fame Game şirketinin kârlılığını artırabilmesi ve sürdürülebilirliğini sağlayabilmesi kolay değil ancak imkansızda gözükmüyor. 300 bin üye ve 700 Milyon TL gibi bir güce sahip Çiftlik Bankın batması ülke içerisinde küçük bir deprem etkisi yaratır. Dolayısıyla şirket büyüme evresinde yatırım almaya devam eder, devlet tarafından desteklenirse ülke ekonomisine katkı sağlayan önemli bir şirket olma yoluna girecektir. Özellikle medyanın bu kadar mercek altına aldığı ve üzerine gittiği süreçte şirket tüm faaliyetlerini yasal olarak devlet denetiminde gerçekleştirmeli ve tüm faaliyetlerini şeffaf olarak yatırımcıları ve kamuoyu ile paylaşmalıdır. Ayrıca kazanılmış hakların kaybedilme ihtimalini önlemek için şirket kendi içerisinde ani karar değişiklikleri yapmaktansa , yatırımcıların görüşleri doğrultusunda, yatırımcıların ve şirketin ortak çıkarları adına karar vermeyi alışkanlık edinmeliler diye düşünüyorum. 

Yatırım yapmayı düşünüyorsanız oyunu ve sistemi, detaylı ve objektif olarak analiz etmeye çalıştım. Risk tüm ticari girişimlerde ve faaliyetlerde olduğunu gibi Çiftlik Bank'ta da var. Artısıyla eksisiyle değerlendirip karar vermenizi tavsiye ederim.

YORUMLAR

    Bu konuya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...

YORUM YAZ