Pusulasız gemi

Pusulasız gemi

Yerli ve yabancı birçok kişisel gelişim kitabında başarının formülleri anlatılıyor. Benzer şeyleri farklı dil ve yöntemler ile anlatan yazarlar, sanki hayallerinize ulaşmanın şifresini kendinden emin bir şekilde bizimle paylaşıyor gibiler. Bunu okuyan vatandaş ise bir heves kendini bu formüllere yerleştirip sonuca ulaşmaya çalışıyor. Sonuç, çoğu zaman hüsran olabiliyor.

Size bir şey itiraf edeyim başarının bir formülü yok. Başarı; bir çok etkenin kişisel özellikleriniz ve gayretleriniz ile gerçekleşmiş sonuçlarının toplamıdır. Üstelik kime göre neyin başarı olduğu da hâlâ tartışmaya açık nitel bir konudur.

Size demiyorum ki kişisel gelişim kitaplarını bırakın, aksine çok faydalı buluyorum ancak bu formülleri hayatınıza yerleştirmeden önce kesinlikle iyi bilmeniz gereken bir konu var.

Kendini Tanımak !

Bu cevabı bulmanıza yardımcı olacak soruları büyük ihtimalle sizde biliyorsunuzdur, ama şimdiye kadar hâlâ emin olamadıysanız ya tembellik yapmışsındır ya da yüzleşmekten kaçmışsındır. Pek keyifli olmayabilir, biraz zaman alabilir ancak bu soruları cevaplamanız hayatınızı güzelleştirecek, hayallerinize ulaşmanızı kolaylaştıracaktır. Aşağıdaki 9 sorunun cevaplarını lütfen samimi ve detaylı bir şekilde yazarak bulmaya çalışın. Hayattaki amacı, idealleri, değerleri belli olmayan biri; rüzgar nereye savurursa oraya gitmeye mahkumdur.

1) Kendinizi tanımlayınız ?

2) İyi veya güçlü bulduğunuz özellikleriniz nelerdir ?

3) Hatalı veya zayıf bulduğunuz özellikleriniz nelerdir ?

4) Yetersiz bulduğunuz veya geliştirmeniz gerektiğini düşündüğünüz özellikleriniz nelerdir?

5) Sizi siz yapan değerleriniz nelerdir ?

6) Hayattaki amacınız nedir ?

7) Hayalleriniz var mı? Varsa anlatır mısınız?

8) Hayattaki amacınızı ve hayallerinizi nasıl gerçekleştirebilirsiniz ?

9) Hayattaki amaçlarınıza ve hayallerinize ulaşmak için nelerden vazgeçebilirsiniz ?

Rotası belli olmayan bir geminin hedefine ulaşması imkansızdır. Sonra Kristof Kolomb gibi Hindistan'a diye yola çıkar Amerika'ya varırsınız. Üstelik rüzgar her zaman sizden yana esmeyebilir ve sizde Kolomb kadar şanslı olamayabilirsiniz. O yüzden siz siz olun yol haritanızı belirlemeden ve pusulanızı yanınıza almadan yola çıkmayın.

 


Hasan ACAR | Kişisel Web Sitesi

YORUMLAR

    Bu konuya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...

YORUM YAZ